Lov stylem feeder

Lov stylem feedr

Lov na feeder je velmi aktivní a rychlá technika, která je nejvíce účinná zjara, když jsou vody ještě studené a traviny na březích vám nepřekáží. Na správném místě si užijte velké množství záběrů za poměrně krátkou dobu, což ocení hlavně děti a začínající rybáři, kteří budou mít radost z každého úlovku. Na feeder můžete lovit menší ryby, jako jsou kapři, jelci, parmy, cejni. A pokud neberou, není problém se přesunout o kus dál. Na tuto techniku potřebujete minimum vybavení. Jste tedy dostatečně mobilní na to, abyste šli rybám více naproti.

Kam na ryby s feederem

Na jaře je správné místo důležité. Ryby se v tomto období zdržují jinde, než na obvyklých flíčcích, které se osvědčují v plné sezóně. Pokud míříte ke stojatým vodám, za slunečných dnů, můžete zkusit vyhledat ryby na prohřáté mělčině. Přitažlivá jsou i místa s porostem rákosu — ryby zde mají relativní klid a dostatek potravy. Zatažená obloha a větrné počasí zase naznačují, že úspěch budete mít na hlubších a klidných místech, jako jsou terénní zlomy nebo závětrná zátoka. Na tekoucích vodách je obvykle voda déle studená. Nejslibnější výsledek tedy budete mít v poklidné zátoce, nadjezí nebo ve starém rameni.

 

Na feeder se vypravte s nejjemnějším náčiním

Technika feeder je pro lov s jemnými vlasci a na menší háčky jako stvořená. Záběry jsou na začátku sezóny nevýrazné a na klasickou položenou bychom si jich ani nepovšimli. Prutů na feedr je mnoho typů, stejně jako špiček, které se dají podle potřeby měnit. feedrové špičky udávají finální tvrdost prutu. Výrobci špičky označují různými barvami právě podle jejich tvrdosti. Při lovu na řekách se používá tvrdší špička na feederový prut než na rybnících, proud totiž tvoří plané záběry a chytání se pak stává komplikovaným. Zároveň platí univerzální pravidlo, že čím jemnější je feedrová špička, tím menší ryby byste měli jít chytat. Univerzální volba prutu na feeder je pro začínající i pokročilé rybáře ideální v zátěži okolo 90 g. Můžete ho používat jak na stojatých vodách, tak na proudných řekách. Dále můžete použít krmítka od 30 g až do 60 g, které vám přesně splní vaše požadavky pro úspěšný lov.

       

Lehce zakrmte

Když už tedy máte nadějné místo, je na čase trochu zakrmit. Součástí feederové sestavy je krmítko, ale abyste přilákali ryby i z větší dálky, můžete rozhodit trochu krmení také po okolí. Doporučujeme vám použít jemné krmné směsi, které se hodí do krmítka, snadno se rozpadají a vytvářejí pro ryby výraznou pachovou stopu. Do klidné vody můžete použít řidší směsi, tekoucí naopak snesou krmení hutnější.

Krmnou směs si můžete vybrat už hotovou nebo si zakupte předpřipravený polotovar, který si doladíte podle svých zkušeností a triků. Doporučujeme rozhodně nevynechat rozmačkané červy, kukly a nasekané žížaly — ty jsou pro ryby v jarním období velice přitažlivé. Naopak je zcela zbytečné přidávat do směsí aromatické olejové přísady. Voda je ještě studená, takže se nebudou ani dobře uvolňovat, ani šířit. A pokud máte nakoupeno, schovejte si je na léto, kdy teplota vody stoupne a jejich použití bude mít větší smysl.

Nástrahy na feeder

Nástrahy by měly mít atraktivní barvu a výraznou pachovou stopu. Velmi dobře fungují nástrahy, které jsou v kontrastu s krmnou směsí v krmítku — tedy světlé nástrahy nad tmavým krmením a naopak. Mezi nejúspěšnější nástrahy patří kukuřice a červi. Můžete využít i rohlíkové boilie. Pokud spíše zakrmujete a jste sedavější feedraři, vyzkoušejte méně běžné tzv. miniboilie (potápivé i plovoucí). U nástrahy je klíčové zvolit správnou velikost. Lepší je použít menší sousta o průměru 6-12 mm, a 1-2 zrnka kukuřice.