Připravte se na lov na dravce

Připravte se na lov na dravceV půli červa přichází pro mnohé rybáře velký zlom v rybářské sezóně. Od 16. června začíná každoročně sezóna dravců, která potrvá do konce roku. Jak se připravit na nadcházející měsíce a co vše má vliv na úlovek se dočtete v našem článku.

Kdy je vaše největší šance na záběr

Na začátku sezóny jsou ryby celkem odpočaté a možná i zapomněly na záludně ukryté háčky v lákavých nástrahách. Proto máte poměrně velkou šanci se dočkat pořádného záběru. I tak zasahuje do úspěšného rybolovu spoustu dalších proměnných, jakou je třeba počasí, stav vody, její teplota a mnoho dalších.

Nejpříznivější dny pro úspěšný rybolov jsou zpravidla ty, kdy je pod mrakem. V předpovědi počasí se určitě vyplatí sledovat tlak vzduchu a výkyvy teplot. Právě prudké ochlazení rybolovu nesvědčí. A kdy je nejlepší se na ryby vypravit? Na začátku sezóny můžete klidně po celý den, později se aktivita ryb přesouvá do ranních a odpoledních hodin, kdy dravci vyhledávají potravu.

Zvolte si správné místo

Pokud budete chtít lovit na přívlač, hodně toho nachodíte. Nezůstávejte na jednom místě, ale nabízejte nástrahy tam, kde výskyt dravců předpokládáte. Je důležité vždy prochytávat celý vodní sloupec, protože nikdy nevíte, kde na dravce narazíte. Navíc vám to může napovědět odkud přichází nejvíce záběrů a na danou situaci můžete okamžitě reagovat a přizpůsobit se.

Na tekoucích vodách se jedná především o hlubší jámy pod jezy, kde je navíc voda v teplých měsících velmi dobře okysličena a ryby jsou zde naučeny přirozeně trávit velké množství času. Dále místa s padlými stromy nebo jinými překážkami a za mostními pilíři. Ve stojatých vodách se zaměřte na výrazné zlomy profilu dna, mola se zakotvenými loďkami a jejich okolí, zátoky s bohatým porostem rákosí a leknínů, kde se dravci cítí bezpečně a je zde velké množství přirozené potravy, která zde vyhledává úkryt. Za jedno z nejlepších a nejslibnějších míst je prostor v blízkosti přítoku.

Lov na přívlač

Jestliže se chystáte na dravce, jako jsou štiky, sumci a velcí candáti, je pro vás nejlepší středně těžká a těžká přívlač. Nejdůležitější ze všeho je při vláčení velká trpělivost. Mnoho rybářů to vzdává po hodině vláčení, že to zkrátka nebere. Zkušení rybáři, ale vědí, že výdrž je důležitou vlastností, a proto zůstávají u vody i několik hodin a jdou úspěchu naproti.

6

Co tedy budete potřebovat:

 

Prut na přívlač

Přívlačový prut má dělenou konstrukci. Zaměřte se u něj na velikost a kvalitu oček. Čím jsou větší, tím nahazujete dál. Délku prutu volte v rozmezí 2,4 až 2,7 m a gramáž podle velikosti nástrahy, kterou budete nejčastěji používat. Velmi důležitým faktorem je hmotnost prutu a jeho vyvážení, protože únava je váš největší nepřítel.

Naviják na přívlač

Navijáky na přívlač jsou robustní, proto vybírejte odlehčené modely, které mají těžiště u vaší ruky. Při nahazování a stáčení se pak jen tak neunavíte.

Vlasce a návazce na přívlač

Na menší dravce si vystačíte s vlascem. Na ty větší potřebujete pletenku. Avšak pozor! Pletenka vám zajistí jistější zásek, ale je viditelnější a ryby se můžou plašit. Ať už zvolíte cokoliv, je velmi vhodné, aby posledních cca 60 cm byl použit např. fluorocarbon, který je pro dravce zcela neviditelný. Budete překvapeni, že máte mnohem více záběru.

Přívlačové nástrahy

Nástrahy mohou být umělé rybky. Doplňte si zásoby twisterů, rotačních třpytek, gumových rybek a woblerů, abyste je mohli v průběhu lovu měnit. Nebojte se používat velké nástrahy! Je to sice velká dřina, ale výrazně tím zvyšujete vaši úspěšnost na opravdu krásný úlovek.

Vláčecí bižuterie

Nepodceňujte investici do montáží a bižuterie, to se při lovu dravých ryb nevyplácí. Pořiďte si kvalitní háčky a návazce z pevného materiálu, kterému budete důvěřovat. Ideální je osobní konzultace s prodejcem, který vám velmi dobře poradí s výběrem. Pouze pozor na prodejce, kteří tomu nerozumí a budou vám nutit cokoliv jen aby se zbavili sortimentu.

 

Pokud chcete ryby přilákat ke své nástraze, můžete ji „navonět“ pomocí dipů a boosterů, které přivábí ryby i z větší vzdálenosti. Velmi dobrým pomocníkem pro tuto situaci jsou speciální injekční stříkačky, díky kterým dokážete do nástrahy dostat požadované přísady nebo do ni vpustit vzduch, aby se odlehčila od dna a nežádoucích nečistot, které se tam usazují.

 

Lov na vyvěšenou

Lov na vyvěšenou pod špičku prutu se hodí ve chvíli, kdy se vydáte na štiky.

Štikové pruty na tuto techniku jsou tvrdé a dlouhé 5 až 7 metrů. K jeho odložení tak potřebujete speciální vidličku se zpětným jištěním, aby vám prut nepřepadával. Jako nástrahu použijte živou rybku, kterou napíchnete přes hřbet na trojháček. Ještě budete potřebovat splávek, dostatečně velký, aby ho nastražená rybka nepotopila. Zejména po zimě se dravci rádi vydají pro svou kořist až k hladině, proto ji můžete zkusit lovit i na mušku.