Novinky

Připravte se na lov na dravce

Připravte se na lov na dravceV půli červa přichází pro mnohé rybáře velký zlom v rybářské sezóně. Od 16. června začíná každoročně sezóna dravců, která potrvá do konce roku. Jak se připravit na nadcházející měsíce a co vše má vliv na úlovek se dočtete v našem článku.

Kdy je vaše největší šance na záběr

Na začátku sezóny jsou ryby celkem odpočaté a možná i zapomněly na záludně ukryté háčky v lákavých nástrahách. Proto máte poměrně velkou šanci se dočkat pořádného záběru. I tak zasahuje do úspěšného rybolovu spoustu dalších proměnných, jakou je třeba počasí, stav vody, její teplota a mnoho dalších.

Nejpříznivější dny pro úspěšný rybolov jsou zpravidla ty, kdy je pod mrakem. V předpovědi počasí se určitě vyplatí sledovat tlak vzduchu a výkyvy teplot. Právě prudké ochlazení rybolovu nesvědčí. A kdy je nejlepší se na ryby vypravit? Na začátku sezóny můžete klidně po celý den, později se aktivita ryb přesouvá do ranních a odpoledních hodin, kdy dravci vyhledávají potravu.

Zvolte si správné místo

Pokud budete chtít lovit na přívlač, hodně toho nachodíte. Nezůstávejte na jednom místě, ale nabízejte nástrahy tam, kde výskyt dravců předpokládáte. Je důležité vždy prochytávat celý vodní sloupec, protože nikdy nevíte, kde na dravce narazíte. Navíc vám to může napovědět odkud přichází nejvíce záběrů a na danou situaci můžete okamžitě reagovat a přizpůsobit se.

Na tekoucích vodách se jedná především o hlubší jámy pod jezy, kde je navíc voda v teplých měsících velmi dobře okysličena a ryby jsou zde naučeny přirozeně trávit velké množství času. Dále místa s padlými stromy nebo jinými překážkami a za mostními pilíři. Ve stojatých vodách se zaměřte na výrazné zlomy profilu dna, mola se zakotvenými loďkami a jejich okolí, zátoky s bohatým porostem rákosí a leknínů, kde se dravci cítí bezpečně a je zde velké množství přirozené potravy, která zde vyhledává úkryt. Za jedno z nejlepších a nejslibnějších míst je prostor v blízkosti přítoku.

Lov na přívlač

Jestliže se chystáte na dravce, jako jsou štiky, sumci a velcí candáti, je pro vás nejlepší středně těžká a těžká přívlač. Nejdůležitější ze všeho je při vláčení velká trpělivost. Mnoho rybářů to vzdává po hodině vláčení, že to zkrátka nebere. Zkušení rybáři, ale vědí, že výdrž je důležitou vlastností, a proto zůstávají u vody i několik hodin a jdou úspěchu naproti.

6

Co tedy budete potřebovat:

 

Prut na přívlač

Přívlačový prut má dělenou konstrukci. Zaměřte se u něj na velikost a kvalitu oček. Čím jsou větší, tím nahazujete dál. Délku prutu volte v rozmezí 2,4 až 2,7 m a gramáž podle velikosti nástrahy, kterou budete nejčastěji používat. Velmi důležitým faktorem je hmotnost prutu a jeho vyvážení, protože únava je váš největší nepřítel.

Naviják na přívlač

Navijáky na přívlač jsou robustní, proto vybírejte odlehčené modely, které mají těžiště u vaší ruky. Při nahazování a stáčení se pak jen tak neunavíte.

Vlasce a návazce na přívlač

Na menší dravce si vystačíte s vlascem. Na ty větší potřebujete pletenku. Avšak pozor! Pletenka vám zajistí jistější zásek, ale je viditelnější a ryby se můžou plašit. Ať už zvolíte cokoliv, je velmi vhodné, aby posledních cca 60 cm byl použit např. fluorocarbon, který je pro dravce zcela neviditelný. Budete překvapeni, že máte mnohem více záběru.

Přívlačové nástrahy

Nástrahy mohou být umělé rybky. Doplňte si zásoby twisterů, rotačních třpytek, gumových rybek a woblerů, abyste je mohli v průběhu lovu měnit. Nebojte se používat velké nástrahy! Je to sice velká dřina, ale výrazně tím zvyšujete vaši úspěšnost na opravdu krásný úlovek.

Vláčecí bižuterie

Nepodceňujte investici do montáží a bižuterie, to se při lovu dravých ryb nevyplácí. Pořiďte si kvalitní háčky a návazce z pevného materiálu, kterému budete důvěřovat. Ideální je osobní konzultace s prodejcem, který vám velmi dobře poradí s výběrem. Pouze pozor na prodejce, kteří tomu nerozumí a budou vám nutit cokoliv jen aby se zbavili sortimentu.

 

Pokud chcete ryby přilákat ke své nástraze, můžete ji „navonět“ pomocí dipů a boosterů, které přivábí ryby i z větší vzdálenosti. Velmi dobrým pomocníkem pro tuto situaci jsou speciální injekční stříkačky, díky kterým dokážete do nástrahy dostat požadované přísady nebo do ni vpustit vzduch, aby se odlehčila od dna a nežádoucích nečistot, které se tam usazují.

 

Lov na vyvěšenou

Lov na vyvěšenou pod špičku prutu se hodí ve chvíli, kdy se vydáte na štiky.

Štikové pruty na tuto techniku jsou tvrdé a dlouhé 5 až 7 metrů. K jeho odložení tak potřebujete speciální vidličku se zpětným jištěním, aby vám prut nepřepadával. Jako nástrahu použijte živou rybku, kterou napíchnete přes hřbet na trojháček. Ještě budete potřebovat splávek, dostatečně velký, aby ho nastražená rybka nepotopila. Zejména po zimě se dravci rádi vydají pro svou kořist až k hladině, proto ji můžete zkusit lovit i na mušku.

 

Lov stylem feeder

Lov stylem feedr

Lov na feeder je velmi aktivní a rychlá technika, která je nejvíce účinná zjara, když jsou vody ještě studené a traviny na březích vám nepřekáží. Na správném místě si užijte velké množství záběrů za poměrně krátkou dobu, což ocení hlavně děti a začínající rybáři, kteří budou mít radost z každého úlovku. Na feeder můžete lovit menší ryby, jako jsou kapři, jelci, parmy, cejni. A pokud neberou, není problém se přesunout o kus dál. Na tuto techniku potřebujete minimum vybavení. Jste tedy dostatečně mobilní na to, abyste šli rybám více naproti.

Kam na ryby s feederem

Na jaře je správné místo důležité. Ryby se v tomto období zdržují jinde, než na obvyklých flíčcích, které se osvědčují v plné sezóně. Pokud míříte ke stojatým vodám, za slunečných dnů, můžete zkusit vyhledat ryby na prohřáté mělčině. Přitažlivá jsou i místa s porostem rákosu — ryby zde mají relativní klid a dostatek potravy. Zatažená obloha a větrné počasí zase naznačují, že úspěch budete mít na hlubších a klidných místech, jako jsou terénní zlomy nebo závětrná zátoka. Na tekoucích vodách je obvykle voda déle studená. Nejslibnější výsledek tedy budete mít v poklidné zátoce, nadjezí nebo ve starém rameni.

 

Na feeder se vypravte s nejjemnějším náčiním

Technika feeder je pro lov s jemnými vlasci a na menší háčky jako stvořená. Záběry jsou na začátku sezóny nevýrazné a na klasickou položenou bychom si jich ani nepovšimli. Prutů na feedr je mnoho typů, stejně jako špiček, které se dají podle potřeby měnit. feedrové špičky udávají finální tvrdost prutu. Výrobci špičky označují různými barvami právě podle jejich tvrdosti. Při lovu na řekách se používá tvrdší špička na feederový prut než na rybnících, proud totiž tvoří plané záběry a chytání se pak stává komplikovaným. Zároveň platí univerzální pravidlo, že čím jemnější je feedrová špička, tím menší ryby byste měli jít chytat. Univerzální volba prutu na feeder je pro začínající i pokročilé rybáře ideální v zátěži okolo 90 g. Můžete ho používat jak na stojatých vodách, tak na proudných řekách. Dále můžete použít krmítka od 30 g až do 60 g, které vám přesně splní vaše požadavky pro úspěšný lov.

       

Lehce zakrmte

Když už tedy máte nadějné místo, je na čase trochu zakrmit. Součástí feederové sestavy je krmítko, ale abyste přilákali ryby i z větší dálky, můžete rozhodit trochu krmení také po okolí. Doporučujeme vám použít jemné krmné směsi, které se hodí do krmítka, snadno se rozpadají a vytvářejí pro ryby výraznou pachovou stopu. Do klidné vody můžete použít řidší směsi, tekoucí naopak snesou krmení hutnější.

Krmnou směs si můžete vybrat už hotovou nebo si zakupte předpřipravený polotovar, který si doladíte podle svých zkušeností a triků. Doporučujeme rozhodně nevynechat rozmačkané červy, kukly a nasekané žížaly — ty jsou pro ryby v jarním období velice přitažlivé. Naopak je zcela zbytečné přidávat do směsí aromatické olejové přísady. Voda je ještě studená, takže se nebudou ani dobře uvolňovat, ani šířit. A pokud máte nakoupeno, schovejte si je na léto, kdy teplota vody stoupne a jejich použití bude mít větší smysl.

Nástrahy na feeder

Nástrahy by měly mít atraktivní barvu a výraznou pachovou stopu. Velmi dobře fungují nástrahy, které jsou v kontrastu s krmnou směsí v krmítku — tedy světlé nástrahy nad tmavým krmením a naopak. Mezi nejúspěšnější nástrahy patří kukuřice a červi. Můžete využít i rohlíkové boilie. Pokud spíše zakrmujete a jste sedavější feedraři, vyzkoušejte méně běžné tzv. miniboilie (potápivé i plovoucí). U nástrahy je klíčové zvolit správnou velikost. Lepší je použít menší sousta o průměru 6-12 mm, a 1-2 zrnka kukuřice.

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem